Kdekdo hlásil parné léto a místo toho nás trápí průtrže mračen. Tropické dny u bazénu tak ustoupily zaplaveným sklepům. Jedno mají společné – oba případy si žádají kvalitní čerpadlo. Jenže jak ho vybrat a nestrávit tím zbytečně moc času? Tyto rady vám ukážou správný směr.
Výběr se odvíjí od toho, jakou vodu chcete čerpat, jaké množství, jak často i z jaké hloubky a vzdálenosti. Každé čerpadlo totiž odpovídá jiným požadavkům. V zásadě můžete volit mezi dvěma druhy: povrchovým a ponorným.
Do sklepa i na zahrádku
Protože se povrchové čerpadlo umisťuje mimo kapalinu, kterou potrubím nebo hadicí vysává, nehodí se do velkých hloubek. Poslouží vám u kopané studny s pitnou vodou s maximální hloubkou 8-9 m. Hodí se také pro zavlažovací systém, dešťovou vodu či odčerpání vody z bazénu.
V takovém případě však musí mít sací koš nebo mřížku, která zachytí nečistoty ve vodě. Pokud vás však zasáhla velká voda, potřebujete opravdu silné motorové čerpadlo, které dokáže přečerpat rychle velké množství vody.
Výhodou povrchového čerpadla je, že ho snadno zazimujete nebo případně odvezete do opravy.
Na bahno a splašky
Často se však s proudem přižene i velké množství bahna, které se usadí ve sklepě. Takovou spoušť odstraníte nejlépe ponorným kalovým čerpadlem. Ponorná čerpadla pracují na opačném principu než povrchová. Čerpadlo se do kapaliny ponoří a vytlačuje ji hadicí nebo potrubím ven. Díky svým malým rozměrům ani nikde nepřekáží a je nehlučné.
Pro silně znečištěnou vodu je určeno právě to kalové. Můžete s ním odčerpávat septik, jímku i kanál. Když je čerpadlo vybaveno řezacími noži, dokáže si poradit i s vláknitým odpadem splaškové vody, který rozseká. V takovém případě určitě volte stroj s velkým průtokem a malým tlakem.
K zásobování domácnosti
S ponorným čerpadlem do vrtu zase neprohloupíte, pokud máte na zahradě hlubokou studnu nebo vrt s čistou vodou. Na zásobování celé chaty si však pořiďte domácí vodárnu, běžné čerpadlo velkou spotřebu vody určitě nepokryje.
Důležitým kritériem výběru jsou hodnoty tlaku a průtoku. Na čerpání vody z bazénu volte čerpadlo s velkým průtokem a malým tlakem, na zalévání se hodí spíše stroj s velkým tlakem i průtokem. Nezapomeňte však na to, že maxima obou hodnot nikdy čerpadlo nedosáhne současně. Čím větší průtok, tím menší výška a naopak.
Zanechte komentář