K čemu všemu se hodí dovolená na chalupě? Kromě zavařování a houbaření se na ní dá báječně připravit dřevo na zimu.Není dřevo jako dřevo. U prodejců si můžete vybrat mezi tvrdým a měkkým dřevem. Jak se od sebe liší?
Měkké dřevo je levnější a většinou pochází z jehličnatých stromů, jako je smrk, borovice a modřín. Charakteristika pro něj je, že rychle vzplane a naráz uvolní hodně tepla. Ale stejně rychle také shoří a zůstane po něm hodně popela. Naproti tomu tvrdé dřevo pochází většinou z listnatých dřevin , je to především bukové, habrové, březové, jasanové nebo dubové. Takové dřevo hoří mnohem pomaleji a hlavně dlouho sálá. A po vyhoření ještě pěkně hřejí i uhlíky. Tvrdé dřeviny také zanechávají méně popela.
Pravdou je, že tvrdé dřevo je dražší, ale zase s ním podstatně méně přikládáte a víc topíte.
Jak dlouho sušit
Kromě druhu dřeva je důležitý i obsah vody v něm. V čerstvém stavu má dřevo asi 50% vlhkosti, správným skladováním ji lze snížit na 10 až 20 procent. Důvod, proč dřevo sušit, je jednoduchý. Výhřevnost čerstvého dřeva je při porovnání s vysušeným jen poloviční. Nevyschlé dřevo navíc uvolňuje více dýmu i dehtu, a tak se zbytečně zanáší ohniště, kamna nebo krb a samozřejmě i komín. Obecně platí, že měkka dřeva by měla být sušená jeden rok a trvá roky dva.
Jak poznáte, že je dřevo vlhké?
Prohmátněte ho, a když se vám bude zdát studené ¨, je příliš vlhké a v kamnech udělá neplechu.
Když dřevník nestačí
Když už za dřevo vysolíte peníze, je dobré ho pořádně uskladnit. Ideální je kryty a provzdušněný dřevník. Na stejnou délku nařezaná a naštípaná polínky můžete, stejně tak , jako to dělali na vesnicích už před staletími, jednoduše vyskládat kolem stěn. Mělo to hned dvojí výhodu. Převis střechy bránil, aby na dřevo pršelo a hranice zároveň vytvořily jakousi izolaci před chladem. Ale vlhké zdi pod dřevem nemůžou dýchat a ještě se tam můžou nastěhovat hlodavci. Proto je lepší uskladnit dřevo samostatně a zastřešit ho.
Zanechte komentář