Mučenka, nebo-li tropník, je krásná popínavá a teplomilná rostlina, nebo chcete-li liána, která nachází vysokou oblibu v pěstování i v našich bytech. K mání je hned několik druhů, poměrně nenáročných mučenek, které se při troše štěstí odmění krásnými květy a dost možná i plody.
Středně lehký a propustný substrát a dostatek vody
Mučenky rostou v tropických pralesech, vyhovuje jim tedy i v domácích podmínkách spíše středně lehký a dostatečně propustný substrát. Potrpí si také na dostatečnou zálivku, substrát by neměl vyschnout, ale na druhou stranu mučenkám v žádném případě neprospívá přemokření – v takových případech již potom totiž hrozí uhnívání kořenů.
Mučenky vyžadují rovněž dostatečnou vzdušnou vlhkost, je ideální jejich orosování, případně rosení vzduchu kolem nich.
Rovněž i přihnojování mučenky uvítají, to především v době růstu. Pozor však, přemíra přihnojení může mít neblahý vliv na rychlost růstu, který potom půjde na úkor květenství.
V období letních měsíců je možné mučenky s úspěchem letnit. Vzhledem k velikosti rostliny je zapotřebí počítat ať již po většinu roku v interiéru, nebo v létě venku, s patřičnou opěrnou konstrukcí.
V zimě vyžaduje rostlina odpočinek
S příchodem podzimních měsíců je vhodné rostlinu přemístit na tzv. zimoviště – vyhovuje jí teplota okolo dvanácti stupňů. Zároveň je vhodné omezit zálivku. Rostlina by se měla zakrátit. Na jaře, podle velikosti, je možné rostlinu přesadit a pokračovat v jejím pěstování.
Vytváření plodů
Pokud byste vyžadovaly od mučenky i plody, je důležité vzpomenout, že rostliny nejsou samosprašné. V praxi to znamená, že budete potřebovat více rostlin k opylení, které se doporučuje nenechávat pouze na opylujícím hmyzu, ale rovněž i na určitém přičinění – lze využít například štěteček, díky kterému se pyl přenese.
Zanechte komentář