Růže patří právem mezi královnu všech okrasných zahrad. Přesto, že existuje nemalé množství překrásných kytek, žádná neuhranula takové množství básníků a spisovatelů, jako růže. Není další taková kytka, která by v sobě skrývala tolik krásy a smyslnosti. Růži jsou připisovány symboly vášně, lásky, míru, ale i války. Její místo není pouze v zahradách, ale i gastronomii a kosmetickém průmyslu. Růže obývají tuto planetu už více než čtyřicet miliónů let. Pyšní se bohatou historií a nemalou roli také sehrály v římské a řecké kultuře.
Dnes bude řeč o divokých růžích, kterých existuje mnoho odrůd, ale všechny spojuje jejich krása, vitalita, odolnost. Nejsou závislé na pravidelném přihnojování a vydrží i sucha. Divoké růže nevyžadují zvláštní péči a jsou schopné se samy množit. O pěstování zahradních růží jsme si již psali v minulém článku.
Šípková růže
Pod tímto pojmem si nejspíš každý vybaví pohádku o Šípkové Růžence. Tento krásný keř dosahuje výšky až 3 metrů a přezdívá se také psí růže. Už staří Římané objevili její účinky proti vzteklině. Psí růže kvete v měsíci květen až červen a její květy jsou voňavé a bohaté na nektar. Tento druh divoké růže se využívá v kosmetice, léčitelství i gastronomii. Šípky růže jsou bohaté na vitamíny, především je to vitamín C. Šípky působí močopudně, a proto se hodí na problémy s močovým měchýřem. V kuchyni se uplatní na kompoty, zavařeniny, sirupy, víno či likér.
Divoká růže Cistus
Tato růže vyžaduje slunnější stanoviště a patří mezi nízké a suchomilné rostliny. Keřík dorůstá okolo 60 cm. V květnu a červnu zahalí vaší zahrádku smyslnými a nádhernými květy. Avšak pro venkovní pobyt je vhodná jen v teplejších oblastech. I tento druh růže využijete v kuchyni. Připravuje se z ní čaj, který pomáhá zvýšit imunitu. Látky v ní obsažené působí proti bakteriím a virům. Čaj se doporučuje pít i v období chřipek a nachlazení, jako prevenci. Přináší také úlevu při vyčerpání a přepracovanosti. Pěstovat se dá také v dostatečně velkém květináči.
Zanechte komentář