Pro některé alergiky jsou letní parna spojená se suchy větší zatěžkávací zkouškou než období jarních květů. Oči zrudnou, pálí jako čert, přidá se vodnatá rýma a k tomu všemu to neustálé kýchání! Jak zabránit tomu, aby nás alergeny netrápily alespoň doma?
1. Sítě do oken
Proti pylové sítě jsou pro každého silného alergika téměř nutností. Síť zastaví většinu poletujícího pylu a ochrání tak dýchací cesty. Díky speciálně vyrobené textilii dokážou sítě zadržet téměř 90 % všech pylových zrn.
2. Správné větrání
Díky správnému větrání můžeme výskyt alergenů doma razantně snížit. Větrejte krátce a intenzivně. Nejlépe hned po dešti nebo během něj. Vzduch je svěží a alergeny i jiné drobné částečky jsou spláchnuté a nikde nepoletují. Nejméně pylu se ve vzduchu objevuje také brzy po ránu. Naopak během teplých a suchých dnů omezte větrání na minimum.
Pomoci může i systém řízeného větrání, napojený například na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch nebo vzduch-voda. Řízené větrání vás zbaví nutnosti otevírat okna a navíc vzduch od nečistot přefiltruje.
3. Opatření po příchodu domů
Pylová zrnka se nám nedostávají do bytu pouze okny. Nosíme si je domů na oděvu, ve vlasech a na pokožce. Řešením je po příchodu okamžitě svléknout oblečení a rozhodně ho nebrat do ložnice, kde alergik uléhá ke spánku. Následovat by měla důkladná sprcha včetně umytí vlasů (stačí teplou vodou). Tím ze sebe dokonale smyjete veškeré pylové částečky.
4. Pravidelný úklid
Letní alergeny létají vzduchem a usazují se na všech plochách v domácnosti. Velmi snadno je pak vdechneme a alergická reakce v podobě kýchání, rýmy nebo ekzému je na světě. Veškeré plochy od podlah po kuchyňskou linku pravidelně stírejte vlhkým hadrem. Na koberce se doporučují vysavače vybavené speciálním filtračním systémem. Snažte se vyhnout zametání pomocí koštěte, které jen zbytečně víří prach.
Stejně jako pravidelné stírání prachu se doporučuje zbavit se koberců, závěsů a dekorativních polštářků, které nutně nepotřebujeme. Pro alergika se hodí nejlépe moderní a jednoduchý styl bydlení s čistými povrchy a minimem „lapačů prachu“.
5. Moderní technologie
- Čistička vzduchu
Čistička může být velkým pomocníkem, a to zejména v ložnici. Zajistí totiž klidný, ničím nerušený spánek po celou noc.
- Zvlhčovače/odvlhčovače vzduchu
Alergii může zhoršovat i příliš suchý nebo naopak vlhký vzduch. Zvlhčovače a odvlhčovače tak mohou být skvělými pomocníky v boji proti alergenům. Stačí je nastavit na ideální hodnotu vlhkosti 55-60 % a plísně, bakterie ani roztoči nemají šanci.
- Klimatizace
Pokud řešíte problém s alergeny, může pro vás být klimatizace do bytu a domu tou správnou volbou. Moderní klimatizace fungují na principu nasátí vzduchu z místnosti a jeho následného očistění od alergenů, bakterií i některých virů. Vy pak dýcháte jen čistý vzduch, který nezpůsobuje nenáviděné kýchání a sennou rýmu.
Přejeme ničím nerušené léto!
Zanechte komentář