Nabídka robotů je široká. Který vám ušetří práci a který bude jen zabírat místo?
Výběr kuchyňského přístroje začíná ve vaší kuchyni a u vašeho jídelního stolu. Zamyslete se, co nejčastěji pečete, vaříte, dusíte, smažíte, a kolik vás usedá u stolu.
Jak poznáte výkon?
Kuchyňské roboty hnětou, míchají, šlehají, sekají a většina i mixuje, krájí a strouhá. Výkonnější bývají roboty s výklopným ramenem než klasické přístroje se spodním pohonem. Kolik toho ten který robot najednou zvládne, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Malá nádoba rovná se práce navíc spojená s demontáží a opětovným sestavením strojku. V jednoznačné výhodě jsou ty konstrukce robotů, u nichž stačí zdvihnout pracovní rameno a naplněnou mísu vyměnit za prázdnou. Ale pozor, každý kuchyňský robot má svoji mez, za kterou nemůže jít. Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta přístroji, musíte si při jeho výběru otevřít v návodu, jaké množství mouky, resp. Těsta je schopen zpracovat. Pojme-li robot málo mouky, nespoléhejte na možnost, že byste těsto připravovali v několika dávkách za sebou. Může se lehce stát, že se robot přetíží a jeho motor přehřeje. Někteří výrobci proto v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být kuchyňský robot v provozu.
Opravdu šetří práci?
Bohatě vybavený robot ušetří práci a čas při vaření, ale ta údržba! Je třeba důkladně vyčistit všechny skulinky a žlábky. S těmi si dobře poradí myčka. Ale nejásejte předčasně. Není-li příslušenství vyrobeno z kvalitních materiálů, zakrátko budete nemile překvapeni – zkorodované šrouby, uvolněné rukojeti, může se zhoršit sestavování dílů. Než se pro nějaký robot rozhodnete, zvažte také, zda máte pro velkého pomocníka také dostatek místa na lince, nebo bude schovaný a pokaždé ho budete muset znovu sestavovat? Aby pak nezůstal zapomenutí ve skříňce.
Zanechte komentář